Startsida » Spanska

Spanska
Den 20 februari 2012

Klicka på omslaget för att komma till en bokhandel

Av ULF ERIKSSON
Den snart femtioåriga Gopegui är etablerad som en av de starkaste samhällskritiska berättarna i Spanien.

Hennes romaner om vänskap, socialt maskspel och ursinnigt identitetssökande i det begynnande 2000-talets sköna nya värld, har fått många att kalla henne Spaniens viktigaste prosaist. Likväl har hennes tydliga vänsterhållning också renderat henne kritik.

Den nya, mycket läsvärda romanen, Acceso no autorizado, skildrar en hög politikers relation till en okänd hacker som tar sig in i hennes dator, allt mot igenkännlig bakgrund av regeringen Zapateros kamp mellan marknadsanpassningens Scylla och det ideologiska svekets Charybdis.

Men långt ifrån någon enkel nyckelroman är den en avancerad spänningsroman och en sorgesång över vad tiden (samtiden och den stora tiden) gör med ungdomen, engagemanget och passionen. Som idéroman tar den ställning för den politiska människans möjligheter i en ekonomiserad värld.

___________

- Klicka här för att läsa en intervju med författaren om boken

Skriv en kommenter, lämna en synpunkt eller hälsning här:







Skriv din kommentar eller hälsning här:

  Konstnär: bengt johansson

bild


  sök på dixikon

  Nyhetsbrev

Fyll i formuläret nedan för att ta del av vårt nyhetsbrev.

Tidskrifter

Cicero logo

Om skribenten

(Foto: Ulla Montan ©)

Ulf Eriksson

Författare och kritiker, framför allt av spanskspråkig litteratur, i bl.a. SvD och G-P. Hans senaste bok är dikturvalet Stämmor av ljus fördelar världen. Dikter 1982–2011, som också innehåller den nya diktsamlingen I solens rike.

Läs mer av Ulf Eriksson

Franska bokhandeln

bild

Köpa böcker på franska?

Du kan köpa all sorts fransk
litteratur här på Dixikons
Franska bokhandel!

Läs mer...

Bokhandel

Köp böckerna genom DIXIKON!

Som tidigare kan du också köpa utländska böcker här, men nu direkt hos Amazon och andra internationella boklådor.

Klicka på länkarna nedan för att komma till det språk, som intresserar dig!