Startsida » Franska


Franska
Den 13 juni 2009
dieu-invention

Till bokhandeln

Av JAYNE SVENUNGSSON

Under de gångna två seklerna har filosofer, sociologer och psykologer lanserat hypotesen att Gud är en fabrikation av det mänskliga medvetandet. Att hypotesen varken bevisats eller motbevisats och att frågan därför alltjämt ligger öppen vittnar den lilla debattboken Dieu, une invention? om.

Det är lärdomsgiganten – antropologen, filosofen, litteraturvetaren – René Girard som vänder och vrider på frågan tillsammans med två reformerta teologer, André Gounelle och Alain Houziaux. Det råder långt ifrån någon konsensus, och den som tror att det är teologerna som automatisk levererar ett nekande svar blir överraskad. Det är istället Girard som står för ett kategoriskt nej.

En stor del av bokens behållning ligger i den tämligen animerade diskussion som uppstår då Girard beskyller den samtida teologin för skepticism och ”religiös korrekthet” – varmed Gounelle påminner den i teologi selektivt skolade Girard om att teologin alltid gått hand i hand med skepticism. Undvik varje tvivel och du berövar teologin både självkritik och fördjupning.
© Jayne Svenungsson

Bookmark and Share

Kommentera:







Skriv din kommentar eller hälsning här:

  konstnär - gunilla rosenberg

Konstbild

Motiv från Danmark

  sök

På svenska och utländska kultursidor:
Ett ögonblick...

  intervju



Edward Luttwak - The Grand Strategy of the Byzantine Empire
Ett grandiost arbete om det bysantinska väldets osedvanliga överlevnadsförmåga, fram till den osmanska erövringen av Konstantinopel under Mehmet II år 1453.
- Läs Anders Björnsson om boken här

  intervju



Javier Marías – en av Spaniens idag viktigaste författare
"Det har redan gått arton år sedan Octavio Paz fick Nobelpriset. Om Svenska Akademien av för mig okända skäl skulle vilja ge priset till någon annan spansktalande författare än Mario Vargas Llosa, så står också hans yngre kollega Javier Marías till buds."
- Läs Peter Landelius om boken här

  Munkavlelag i italien



Marco Travglio om Legge Bavaglio
"Munkavlelagen vill strypa åklagarnas möjlighet till telefonavlyssning, kraftigt begränsa tidningarnas möjligheter att rapportera om utredningar och vill kunna straffa tidningar, förläggare och journalister om de utnyttjar grundlagsskyddad yttrandefrihet"
- Läs Åke Malms rapporter från Italien här

  intervju



Ola Sigurdson om Eagleton
"Det intresse som finns för teologi också hos samtida radikala filosofer som Giorgio Agamben, Alain Badiou och Slavoj Žižek har för Eagleton inneburit att också han har kunnat lyfta fram detta intresse i det offentliga ljuset. För Eagleton innebär anknytningen till en tämligen traditionell katolsk teologi en möjlighet att ytterligare underbygga sitt politiska ställningstagande, inte motsatsen."
- Läs Ola Sigurdson om en intervjubok med Eagleton

  recension

bild

Surprising Talents of the Middle-Aged Mind
Aldrig har det funnits så många människor mellan 45 och 65 år som nu, konstaterar Weekendavisen, som recenserar Barbara Strauchs - vetenskapsredaktör på NYT - nyutkomna The Secret Life of the Grown-Up Brain. I boken redogör hon för nya forskningsresultat, bl.a långtidsstudier av människor, som visar att den tidigare bilden av att hjärnan börjar sin hopplösa resa utför redan efter fyllda 25 år är felaktig och grundats på undersökningar av tvivelaktigt värde; i själva verket tycks det som om hjärnan fortsätter att utvecklas för att nå sin höjdpunkt just när vi är mellan - 45 och 65…
- Köp boken här

Tidskrifter

Cicero logo

Sök böcker på italienska

Titel:
Författare:
Förlag:
Sökord:

Om skribenten

Jayne Svenungsson

Författare, översättare och kritiker i bl.a. Aftonbladet och G-P, skriver om främst italiensk och dansk litteratur. Nyligen översatt lyrik av Paul Auster, "Samlade dikter" (2009).

Läs mer av Jayne Svenungsson

Franska bokhandeln

bild

Köpa böcker på franska?

Du kan köpa all sorts fransk
litteratur här på Dixikons
Franska bokhandel!

Läs mer...

Omläsning

Sommarläsning
Ivo Holmqvist om böcker
för hängmattan Läs mer...

 

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Skriv din mailadress här:

Bokhandel

Köp böckerna genom DIXIKON!

Som tidigare kan du också köpa utländska böcker här, men nu direkt hos Amazon och andra internationella boklådor.

Klicka på länkarna nedan för att komma till det språk, som intresserar dig!