Startsida » Bloggar

Bloggar
Den 4 juni 2009

Av MERETE MAZZARELLA
Min första dag som pensionär är jag i Uppsala. Lars och jag bestämmer oss för att fira genom att gå på pensionärsmatiné – till rabatterat pris, naturligtvis. Pensionärsmatinén går av stapeln klockan tre på kvartersbion och vi är där i god tid. Några andra människor i mogen ålder är också där i god tid – särskilt fäster jag mig vid en dam som är betydligt äldre än jag men som har knallröd basker, knallrött läppstift och glada ögon. Faktum är att vi alla är vid gott mod medan vi väntar för det är en vacker höstdag med hög, klar luft och sol. Och vänta får vi för klockan blir tre och den blir över tre utan att dörrarna öppnas. Ett par handlingskraftiga herrar tar fram sina mobiltelefoner och ringer men de får bara bandade meddelanden till svar.

Det blir ingen föreställning, maskinisten dyker aldrig upp. Vi säger ingenting åt varandra vi som står där, vi varken kräver eller svär, vi höjer inte på rösten, vi tittar inte ens på varandra innan vi lomar hem var och en till sitt men vi har alla sjunkit ihop en smula. Det är min första dag som pensionär och för första gången erfar jag en känsla som jag befarar kan återkomma under årens lopp, en kränkthet på hela pensionärskårens vägnar.

Pensionärer är det inte så noga med, pensionärer kan man skita i, tänker jag. En barnföreställning skulle maskinisten inte ha glömt bort, och inte en av de babyföreställningar som bion också kör för föräldralediga mammor. Men just pensionärer kan man faktiskt skita i. Sen tänker jag att kränkthet är en känsla jag till varje pris vill undvika att odla. Kränkthet är inte en känsla man blir trevligare av – inte för andra, inte för sig själv. ”Var inte kränkt, var glad!” brukar en av mina yngre vänner säga. Det är ett utmärkt motto.

I begrundan över tidens flykt (1570)

I begrundan över tidens flykt (1570)

När jag kommer hem från bion sätter jag på datorn och ser att jag har fått mejl från den stora finska dagstidningen Helsingin Sanomat. De vill intervjua mig för sin månadsbilaga i en serie som heter Kropp och själ. Av mejlet framgår att det är en serie som förutsätter att man ställer upp för ett nakenfoto, ett smakfullt svartvitt nakenfoto, skyndar sig journalisten att tillägga. Jag behöver inte tänka efter länge för att inse att jag inte tänker ställa upp för något nakenfoto men jag är ändå upprymd. Det är inte så dumt att på en och samma dag ha blivit snuvad på pensionärsmatiné och fått sitt första erbjudande om nakenposering. Jo, det finns faktiskt första gånger av många olika slag.

Ja, alltså:
Vad betyder det att gå i pension?
Det går inte att säga.
Eller:
Det går att säga mycket men det går inte att entydigt säga vad pensionering betyder.

Somliga längtar efter sin pensionering, andra känner fasa och varken för dem som längtar eller för dem som fasar blir pensioneringen nödvändigtvis som de tänkt. Att gå i ålderspension är ingen självklar kris på samma sätt som att bli sjukpensionerad – eller arbetslös – men det är ofrånkomligen en milstolpe, en vändpunkt, en övergång från ett skede till ett annat. Vare sig man har tänkt sig det innan eller inte (och låt mig medge det: jag hade inte tänkt mig det) så väcker det tankar och frågor om ens självbild, om andras bild av en och om ens plats i samhället.

Skriv en kommenter, lämna en synpunkt eller hälsning här:







Skriv din kommentar eller hälsning här:

  Konstnär Rogerts Bondesson

bild


  sök på dixikon

  Nobelpriset 2011



Tomas Tranströmer
En intervju med Tomas Tranströmer från 1989
- Läs Ivo Holmqvist om Nobelpriset här

  franska



"L'équation africaine" - ny bok av Yasmina Khadra
- Klicka här för att komma till bokhandeln

  ITALIENSKA



Årets vinnare av Premio Strega, Edoardo Nesi för Storia della mia gente får här priset av förra årets segrare, Antonio Pennacchi (Canale Mussolini)
- Klicka här för att komma till bokhandeln

  Engelska



Philip Roth - Man Booker Prize
Av IVO HOLMQVIST
BBC meddelar att Philip Roth just fått The Man Booker Prize, efter ett beslut som inte var enhälligt. En av de tre i juryn hoppade av i protest, de båda andra var desto mera övertygade om det riktiga i valet som gäller hela författarskapet snarare än en enskild bok.
- Läs mer...

  tyska



Christoph Poschenrieder – Die Welt ist im kopf
"... ett händelserikt och existentiellt drama med både lärdomsmättad och berättarmässig bravur."
- Läs Martin Lagerholm om boken här

  recension

bild

Surprising Talents of the Middle-Aged Mind
Aldrig har det funnits så många människor mellan 45 och 65 år som nu, konstaterar Weekendavisen, som recenserar Barbara Strauchs - vetenskapsredaktör på NYT - nyutkomna The Secret Life of the Grown-Up Brain. I boken redogör hon för nya forskningsresultat, bl.a långtidsstudier av människor, som visar att den tidigare bilden av att hjärnan börjar sin hopplösa resa utför redan efter fyllda 25 år är felaktig och grundats på undersökningar av tvivelaktigt värde; i själva verket tycks det som om hjärnan fortsätter att utvecklas för att nå sin höjdpunkt just när vi är mellan - 45 och 65…
- Köp boken här

Tidskrifter

Cicero logo

Sök böcker på italienska

Titel:
Författare:
Förlag:
Sökord:

Franska bokhandeln

bild

Köpa böcker på franska?

Du kan köpa all sorts fransk
litteratur här på Dixikons
Franska bokhandel!

Läs mer...

Bokhandel

Köp böckerna genom DIXIKON!

Som tidigare kan du också köpa utländska böcker här, men nu direkt hos Amazon och andra internationella boklådor.

Klicka på länkarna nedan för att komma till det språk, som intresserar dig!